GüncelKadın

YDK’dan birçok yerde 8 Mart çalışması

YDK Ankara, ve İstanbul’da 8 Mart toplantılarının ardından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü çalışmalarını sürdürüyor

YDK toplantılarının ardından İstanbul, Ankara ve İzmir’de 8 Mart çalışmalarına ev ziyaretleri, stiker çalışması ve kadın işçilerinin ziyaretleri ile çalışmalarını sürdürdü.

İSTANBUL

Esenyurt, YDK 8 Mart çalışmalarına çıkardığı stiker çalışması ile başladı. Esenyurt’ta stiker ve yazılama ile 8 Mart’a çağrıda bulunurken, diğer taraftan yaptıkları ev ziyaretlerinde kadınları Kadıköy’de yapılacak Kadın Buluşmasına çağırdı. YDK’lılar 22 Şubat günü Gülsuyu’nda stiker çalışması yaparken, ev ziyaretleriyle kadınları Kadıköy’de yapılacak Kadın Buluşmasına çağırdı. YDK’lılar kadınlarla kriz ve özellikle kadınların yaşadığı işsizlik üzerine sohbetler gerçekleştirdi.

Kadın direnişlerine ziyaretler;  Migros, SML, Sinbo

Hafta içinde planlanan direnişlerini ziyaret eden YDK İstanbul geçtiğimiz Perşembe (25 Şubat) 8 Mart çalışmalarının bir ayağını süren kadın direnişlerine ayırdığını ve direnişçi işçilerle dayanışma içinde olma hedefi ile 2 aya yaklaşan ve kadınların da çoğunlukta olduğu Migros işçilerini ziyaret etti. Kadın direnişçilerle depoda yaşananlar üzerine tartışmalar yürüttü.

Direnişçi işçiler depoda erkek amirler tarafından mobing, psikolojik şiddet vb bir çok saldırıya maruz kaldıklarını aktardı. Aynı zaman daha önce ücretsiz izne karşı direnişte iken 2 gün önce (24 Şubat) Kod-29’tan işten çıkarıldıklarını ancak direnişte kararlı olduklarını dile getirdi. Kadınlar sohbetin ardından halaylar çektikten sonra sloganlarla direniş alanından ayrıldı.

26 Şubat SML etiket ile Sinbo işçilerini ziyaret etti.YDK,Her iki direnişte kadınların çalışma alanlarında daha fazla sömürüye, baskıya maruz kalması, kadın emeğinin ucuz iş gücü olarak kullanılması ve işten ilk çıkarılanların kadınlar olması üzerine sohbet etti. Karşılıklı deneyim paylaşımı ve dayanışma içinde olmanın önemi ile direniş çadırlarından ayrıldı.

İZMİR

YDK’nın 8 Mart çalışmalarıvsürüyor. YDK’lılar, Gaziemir, Konak, Çankaya gibi bir çok yerde stiker çalışması ile kadınları alanlara çağırdı.

İzmir’de de İzmir Kadın Platformu ile hazırlıklarımız sürüyor. Eylemde taşıyacağımız pankartı bir araya gelerek hazırlıklarını sürdürüyor.

ANKARA

Aralarında YDK’lıların da olduğu kadınlar, “Kadın cinayetlerinin ve kadınlara dönük saldırıların faili devlettir” diyerek 24 Şubat günü 8 Mart Basın Toplantısı gercekleştirdi; “Ayrımcılığa, Yoksulluğa, Erkek ve Devlet Şiddetine Karşı Özgürlüğümüz İçin İSYANDAYIZ!” dedi.

YDK’lılar 22 Şubat günü Batıkent Merkez ve Uygarkent bölgelerinde sticker çalışması gerçekleştirerek Batıkentli kadınlara 8 Mart çağrısı yaptı

8 Mart Kadın Platformu; “Büyük Kadın Buluşması için 5 Mart’ta nerdeyiz?” diyerek Kadıköy’e çağrı yaptı.

YDK’lılar Kızılay, Kolej ve Kocatepe’de sticker çalışması gerçekleştirdi. YDK’lılar çalışmaya ilişkin şu çağrıyı yaptı: “Haydi Kadınlar 8 Mart’ta Alanlara, Meydanlara Özgürleşmeye!”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu