Kadın

İzmir’de İstanbul Sözleşmesi’nin feshini protesto eden kadınlar gözaltına alındı

İzmir'de İstanbul Sözleşmesi'nin fesih kararını protesto eden SKM ve ÖGK üyeleri polis saldırısıyla gözaltına alındı

“Sözleşmeyi uygulatacağız, faşizmi yıkacağız” yazılı pankartın açıldığı eylemde, SKM ve ÖGK’lı kadınlar sözleşmenin feshedilerek kadınların ve LGBTİ+’ların hayatlarının hiçe sayıldığının altını çizdi. Kadınlar şu ifadeleri kullandı;

“Buraya geldik çünkü erkek devletten soracak hesabımız var. Biz kadınların ve LGBTİ+’ların hayatlarını gasp eden hiçbir kararı ve yasayı kabul etmiyoruz. Bu topraklarda her gün yüzlerce kadın katledilirken, katiller sokaklara salınırken erkek adaletiniz kadınları ve kadın mücadelesini yargılarken biz kadınlar hiçbir zaman susmadık, itaat etmedik.

Yine sokaklardayız. İstanbul Sözleşmesi’ni savunuyoruz, vazgeçmiyoruz! 12 Nisan günü erkek devletten aldığı güçle ‘tecavüz günü’ ilan eden erkekler bilsin ki biz kadınlar kadın mücadelesiyle, kadın dayanışmasıyla, kadın örgütlenmesiyle nasıl ki Nevin’in baltası olup karşınıza çıktıysak, Çilem Doğan gibi Melek İpek gibi hayatlarımızı da haklarımızı da koruyacağız.

Hiçbir can güvenliğimiz yokken, korkacak bir şeyimiz mi var sanıyorsunuz? Korkacak hiçbir şeyimiz yok. Ne polisinizden, ne erkek adaletinizden, ne de erkek devletinizden korkmuyoruz.

“İstanbul Sözleşmesini savunmak için sokaklarda olalım”

Bizi mahkum etmeye çalıştığınız makbul ve itaatkar kadınlar asla olmayacağız. Sırf kadınlara ve LGBTİ+’lara çağrımızdır; gelin hep birlikte kadın mücadelemizi büyütelim. Haklarımızı da hayatlarımızı da İstanbul Sözleşmesi’ni de savunmak için sokaklarda olalım.”

Kadınlar eylemleri sırasında çok sayıda kadın alkışlarla destek verdi. Eylem; “İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz”, “Susmadık, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Makbul kadınlar olamayacağız” eylemleriyle sloganlarıyla sona erdi.

Eylemlerini sonlandıran kadınları bir süre takip eden polis, kadınların yolunu kesti. GBT adı altında kadınları durduran polis gözaltı yapmakla tehdit etti. Bunun üzerine kadınlar, “Bizi gözaltılarla korkutamazsınız. İsterseniz her gün gözaltı yapın biz de her gün sokakta olmaya devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmeyeceğiz” diyerek tepki gösterdi.

Gül Gök, Meryem Yıldırım, Didar Gül ve İrem Nur Çelikbaş gözaltına alındı. Polis gözaltı sırasında İrem Nur Çelikbaş’ı darp etti. (Kaynak: ETHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu