GüncelKadın

120 kadın ve LGBTİ+ örgütünden İstanbul Sözleşmesi mitingine çağrı

Kadın örgütleri, “Hayatlarımızdan, eşitlikten ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz!” diye sesleniyor.

120’yi aşkın kadın ve LGBTİ+ örgütü, emek ve meslek örgütlerinden, siyasi partilerden, inisiyatif ve platformlardan kadınların ortak çağrısıyla 19 Haziran’da İstanbul Maltepe’de gerçekleşecek mitingin öncesi açıklama yayınladı.

 “Haykırmaya devam ediyoruz”

“İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!” başlıklı açıklama şöyle:

“İstanbul Sözleşmesi’nin eşitlik idealinden vazgeçmiyoruz!  Şiddetten uzak, eşit ve özgür yaşamaya dair talebimizden vazgeçmiyoruz!

“Toplumsal cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında hayat geçirme çabamızdan ve eşitliğin tesisi için uygulanması gereken politikaları talep etmekten vazgeçmiyoruz!

“Hayatlarımızdan, eşitlikten ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz!

“Ardında geniş bir toplumsal mutabakat olan İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kişinin kararı ile hukuksuzca çıkılmasını kabul etmiyoruz!

“Erkek şiddetinin ve çocuk istismarının önlenmesini; kadınların, çocukların ve LGBTİ+’ların şiddete karşı korunmasını; şiddet faillerinin yargılanmasını ve cinsiyet eşitliğine dayalı politikalar geliştirilmesini devletin anayasal bir yükümlülüğü olarak görüyor ve bu yükümlülükten geri çekilmesini kabul etmiyoruz!

“Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin “vicdanlara” bırakılmasını ve bir kadın cinayetini daha kabul etmiyoruz!

’19 Haziran’da Maltepede’yiz’

“6284 sayılı kanunun tam olarak uygulanmamasını, TCK 103. maddesinde değişiklik yapılmaya çalışılarak çocuk istismarı faillerine yönelik af çıkarma girişimlerini ve kadınların yoksulluk nafakası haklarının sınırlandırılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz!

“İçinde şiddet yaşanan ailenin kutsallığını kabul etmiyoruz! LGBTİ+ların nefret söylemlerine maruz bırakılmalarını ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olumsuz kamuoyu oluşturmak için propaganda malzemesi yapılmalarını kabul etmiyoruz! “

“Haykırmaya devam ediyoruz! Ülkenin dört bir yanından yola çıkarak 19 Haziran’da İstanbul’da bir araya geliyor ve haykırmaya devam ediyoruz! İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Uzun yıllar verdiğimiz mücadele sonucu kazandığımız haklarımıza hep beraber sahip çıkacağımızı haykırmaya devam ediyoruz!

“Haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılara karşı birlikte ve çok güçlü olduğumuzu biliyor ve haykırmaya devam ediyoruz: 19 Haziran’da saat 13.00’da Maltepe, İstanbul’dayız! Susmuyoruz! Korkmuyoruz! İtaat etmiyoruz! İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz!

“120’yi aşkın kadın ve LGBTİ örgütü, emek ve meslek örgütlerinden, siyasi partilerden, inisiyatif ve platformlardan kadınlar olarak ortak düzenlediğimiz bu mitinge –örgütlü ya da örgütsüz-  bütün kadınları ve LGBTİ+ları bekliyoruz. Sen yoksan bir eksiğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu